Svartrøyken legger seg …

The Gasölines skifter gir og drar på.

The Gasölines@Facebook

Bassist og låtskriver Morten henger med svingene, så rull ned vinduet, trekke inn svevestøvet og spill musikken høyt! Takk til Tommy Karlsson/Speed Club Records for mellommannjobb.

Nytt album med null respekt for ballader og lavere tempo, hva er det dere spiser til frokost?

«En engelsk plateanmelder konkluderte med at den nye skiva låter som om Backyard Babies gurgler grus, at den har bensindamp som skulle tilsi helseadvarsel og at vi har diesel i cornflakesen. Jeg kan bekrefte at alt det er helt riktig!

Nei, dette er vel røtter fra god, gammel østfoldsk rock og metal med mye energi og intensitet. For å orke det, må det havregrøt og kaffe til!»

Foto: Casper Johannson

Livet skjer

Jeg hadde et flott intervju med dere tilbake rundt slippet av Cannonball Run, der det meste av historie ble gått gjennom. Hva har skjedd siden? Slippet av ‘Death Or Glory’ selvsagt, i 2022, men etter det? Nye folk vet jeg?

«Siden sist har livet skjedd. En pandemi med stengte muligheter og enda færre muligheter enn før da alt åpnet igjen. I livet med fulltidsjobber, hjem og familier, nyfødte barn og større barn, gress og hekker som skal klippes, så løper tiden fort. Av og til fryktelig fort. Men det har heldigvis vært tid og rom for å skape, spille inn og gi ut denne nye skiva også. Nå er Andreas Pettersen med på trommer og Jon-Erik Gretland med på gitar for fullt (etter utgivelsen), og det er veldig fint. De er fine og gode mennesker og musikere. Den kombinasjonen er veldig viktig når man må leve litt på hverandre og skape nytt sammen.»

Foto: Casper Johannson

Jeg merker at skivene deres glir litt i hverandre, stilen er så rå og kompromissløs, men samtidig er det rett på, full pupp på hver eneste låt. Hvordan er det å spille musikk som virker å ha en fast ramme?

«Jeg velger å tolke det som et kompliment at du synes skivene glir litt i hverandre. Da er det tydelig for flere enn bare oss selv at det er rød tråd her, uten at skivene er like. Grunntanken er å lage bredbent, energisk rock/metal. Vi har lekt litt med innspilling av coverversjoner av Deuce av Kiss, Let’s Go av Eddie Meduza, Rock And Roll Is Dead av The Rubinoos. Like før jul kommer det en virkelig hardtslående coverlåt til. Sånn sett tøyer vi rammen, og det er gøy.

Den vil nok bli strukket enda litt mer på neste skive, både fordi det er naturlig å utvikle seg og fordi det er nye medlemmer som selvsagt alltid vil sette sitt personlige preg på det som skapes. Men essensen av bredbent energimusikk med melodi vil det nok være.»

Foto: Casper Johannson

Hvor mye beksvart røyk og trøkk legger dere igjen på scenen? For slik musikk er skapt til å fremføres live, men samtidig er The Gasölines på skive jammen meg hektisk nok det også :). Ikke alltid man klarer å samle energien så bra på skive, og det er ofte en solid forskjell på mange band slik sett.

«Det går helt fint, og det kommer helt naturlig. Da vi spilte inn musikkvideo til Ace In The Hole, gjorde vi det live i lokalet og ikke miming til et pa-anlegg. Det handler om god kjemi. Da kommer energien naturlig. Stort sett alt vi gjør er intensivt, spontant og direkte. Det er ingenting som er øvd i hjel, og det har slått heldig ut i befriende energi.»

Helldorado’, hva legger man så i den tittelen? Bortsett fra at det er et ræva Waspalbum?

«Haha, det var ikke i tankene at det var et ræva Wasp-album med samme navn. Tittelen surret i bakhodet i lang tid og jeg syntes det passet fint sammen med coveret. Det er for øvrig laget av Dirty Donny Gillies, som har laget enormt mye kul kunst til alt fra Metallica til flipperspill og plakater. Han ga tommel opp til å bruke det til denne skiva, og da var det bare å kjøre på.»

Produksjon og inspirasjon

Produksjonen også denne gangen, veldig bra! Spiller dere inn lag på lag eller er det live og oldschool som teller?

«Takk for det! Vi ble veldig fornøyde med hele produksjonen selv også. På grunn av mangel på ledig tid til innspilling for alle samtidig, ble det lag på lag denne gangen. Mye ros her skal gå til Thomas Bolverk som steppet inn og tok alle gitarene på skiva. Han er en særdeles produktiv, dyktig gitarist og et bra menneske. Det oser jo energi og finesse av gitarspillet hans.

Like mye ros skal Andreas Pettersen ha for trommespillet sitt, og en viktig rolle i forming av lydbildet i prosessen med mix. Han har gode ører og forståelse for produksjon. Vokalist Sindre løste sine oppgaver flott mens han sjonglerte rollen som nybakt far, full jobb og HV-soldat. Vi er et bra lag!

Mixen ble utført av Max Dahlby i hans flotte studio i Strömstad. Der var vi aktive lyttere og kom med noen innspill. Kjemien med Max satt fra første sekund, og det frister å samarbeide mer med ham. Masteringen ble utført av Lawrence Mackrory i Sverige. Han satt vel med mix og master av skiva til Paradise Lost da han jobbet med vår. Han er knallgod på fet metal, og fullførte hele produksjonen på en super måte.»

Foto: Casper Johannson

Og har inspirasjonene endret seg i de siste par, tre årene, siden forrige skive?

«Nei, inspirasjonene i skriveprosessen er de samme. Det går i Entombed, At The Gates og Johnny Cash. Det høres kanskje rart ut for noen, men jeg vil ha helt friske ører og ikke bli påvirket av mer sjangernær musikk i den prosessen. Derfor hører jeg helt bevisst ikke på noenlunde lik musikk på lang tid. Jeg kan ikke høre på den sjangeren hele tiden. Da hadde jeg blitt både gal og møkk lei. For min del virker det inspirerende og friskt å lytte til noe helt annet.»

Verden og framtiden

Verden har i hvert fall forandret seg, mye. Hvordan affekterer det The Gasölines? Om i det hele tatt? Kanskje er det å spille i et slikt band fasiten på hvordan man klarer å lukke ute litt av det som skjer?

«Jeg tror du har rett i at det er viktig å lukke ute det meste av det som skjer. Da er det kanskje en fordel å være voksen og samtidig trygg på at det er fint å gi faen i det man selv ikke kan påvirke. Trender og utvikling bare registrerer jeg på lang distanse. Alle merker at det er færre spillesteder, færre felles mediekanaler, flere lever digitalt dopede liv med skjerm i stedet for å gå ut på konserter, og så videre. Hele essensen i dette konseptet er rock på gamlemåten uten dilldall. Så lenge dette er ekte for oss, vil det forhåpentlig oppleves det samme for lytterne.»

Hvordan ser tiden framover ut da? Har bandet vokst på seg såpass at det er forespørsler om spillejobber, intervjuer etc? Eller må dere jobbe like mye ennå?

«Det er mange forespørsler fra kontinentet om å komme for å spille. Nå vil det forhåpentlig også skje mer på konsertfronten ettersom folk har tid og lyst. Samtidig avhenger alt dette av logistikk, økonomi og tid for oss familiefedre. Vi fikk et tilbud fra et godt kjent internasjonalt band for en god tid tilbake, men å bli med dem på tur rundt om i Europa hadde samtidig vært å signere på personlig konkurs. Det går selvfølgelig ikke. Men vi skal lage fete show både i inn- og utland uansett.»

Foto: Casper Johannson

Korsets tegn, El og V8

Og sist vi snakket skrev jeg blant annet at: «Jeg har satt hybriden i garasjen, i frykt for at jeg skal støte dere, hehe. Jeg har smurt meg inn med svett olje, beiset skoene med asfaltstøv og drukket høyoktan i hele dag.» Nå døde min hybride Toyota etter 15 år, og jeg valgte å bestille meg et elektrisk kjøretøy. Siden dere fronter bensin og gamle biler, gjorde det vondt å lese? Nå skal det sies at jeg ikke kjører mye bil, jeg sykler helst, haha.

«Det blir jo å vise korsets tegn når man hører om elbiler! Nei, selv om det er kjøretøy med V8 og bensin i bandet, er antall elbiler høyere. Sykkel er tøft, særlig hvis det er en Apache eller Tomahawk fra 1970-tallet! Det var vel drømmen for de aller fleste da og utover 1980-tallet. Det blir vel heller ikke særlig mer erketypisk norsk metal enn å sykle i isende motvind, slaps og regn. Det er naturopplevelse!

Elektriske kjøretøy er bra til sitt bruk og har kule kjøreegenskaper. Ut fra et miljøperspektiv kan man diskutere om det er mest miljøvennlig med en ny bil som er stappfull av elektronikk, full av ulike råvarer fra naturen, er fraktet hit fra andre siden av kloden i tankskip på råolje og må lades på strøm fra kullkraftverk i utenlandskabler fra Tyskland, eller å vedlikeholde det som allerede er produsert og å gjenbruke deler. Da får man vel det svaret man selv helst vil ha! 60 år gamle biler går fremdeles som klokker, jeg er litt usikker på hvor mange av dagens elbiler som ruller om 60 år eller om de er blitt miljøskadelig skrot. Vi får se.»

Tusen takk for tiden dere hadde å avse! Om dere har noe å hive inn på tampen her, smarte ord, kloke setninger, hat og elsk til whjatever, her er et flott sted å gjøre slik, så lenge det er innenfor norsk lov:

«Hat er det mer enn nok av i verden. Det vi trenger mer av er nestekjærlighet, refleksjon, omtanke og å bry oss om hverandre akkurat slik vi er. Det er rock- og metalfolk best på i verden!»

Foto: Casper Johannson