Doom uten tungsinn

Miserate leverte nylig ny dose tunggods. Miniutgivelsen ‘Weaver Of Witchery’ mente jeg fortsatt var «…blytung doom med den karakteristiske brutale og dype growlen.»

Anmeldelsen av miniskiva leser du HER.

Foto: Øyvind Vigdal

Halla folkens, velkommen tilbake til Heavymetal.no, er livet tungt?

Kristian: «Spillelistene våre er nok relativt heavy, men sinnsstemningen er ganske lett om dagen. Det er digg å endelig få ut disse låtene, så det er god stemning, altså!»

Doom, tyngde, melodi, monotoni, hvorfor velger dere å dvele ved denne formen for metal? Hva er det dette gir dere?

Kristian: «Da jeg oppdaget heavy metal midt på åttitallet, var det de tunge riffene i lavt tempo som har traff meg hardest og formet musikksmaken min. Låter som Dio Last in Line og Egypt (The Chains Are On), Metallica Call of Ktulu, Celtic Frost Procreation (of the Wicked), første Candlemass-skiva og så videre. Jeg føler meg veldig hjemme i det musikalske terrenget her.»

Her også! Jeg likte alltid de tyngre, mer episke, som ‘Widow Maker’ på Last Command’, eller ‘Killer’ og ‘War Machine’ på ‘Creatures Of The Night’, der alle, de fleste, omfavnet hitlåtene.

Og hva annet foretrekker dere? Foruten doom? Er de sjangere, gjerne utenfor fuzzverdenen, som trigger og stimulerer?

Kristian: «Jeg personlig hører nok mest på klassisk heavy metal, pluss death og thrash og den slags.

Utenfor fuzzverdenen er The Cure, Lords of the New Church og Killing Joke noen favoritter hos meg. Jeg finner også ting jeg liker i flere andre sjangre. Som gitarist finner jeg mye inspirasjon hos Gary Moore, Alex Lifeson, Andy LaRocque og Michael Schenker. Jeg er veldig glad i melodiske gitarsoloer som er en integrert del av låtene, og det er noe jeg forsøker å ta med inn i Miserate. Ellers er Marcus og Kent glad i Garbarek, Rypdal og ECM-jazz, og det høres kanskje spesielt på noen av trommeløsningene.»

Foto: Geir Ove Johnsen

Ny miniskive, eller ep, miniskive var den siste betegnelsen jeg fikk med meg, hvorfor ble det denne løsningen? Hadde dere ikke flere låter? Er det litt dosen dere vil gi folk?

Kristian: «Det handler først og fremst om produksjonstempoet vårt. Vi er jo spredt rundt i hele landet (nesten), så det kan gå lang tid mellom hver gang vi møtes i et øvingsrom og får testet nye idéer. I tillegg er vi en demokratisk gjeng, så det blir mange runder med arrangementer og detaljer i riff før alle er happy. I tillegg er det et økonomisk spørsmål, siden vi betaler studio og miks fra egen lomme.»

Foto: Øyvind Vigdal

Er lineupen den samme som sist?

Kristian: «Ja, det er samme gjengen, heldigvis! Alle i bandet har frie tøyler og bidrar med sin spillestil og input, og det er helheten av det som er sounden til Miserate

Siden det kun er fire låter, kunne vi tatt en liten piece på hver låt, litt om tekst og hva tittelen betyr/hva dere vil fortelle?

Grip of Winter

Kenneth: «Det ligger litt i tittel, grepet vinteren fester på oss, mørk, kald og hensynsløs. Som et bilde på stemningen i verden, kanskje. Ulike scenarioer for øynene som ser. Men for all del, vinteren kan være vakker i all sin prakt den altså… A dark winter has begun, hear the bells of solitude.»

Weaver of Witchery

Kenneth: «Her ligger sorg, død og begravelse til grunn. Sorgen man har når noen blir vevd inn av røtter og jord seks fot under.

In endless sorrow came death».

Kristian: «Jeg kan legge til at denne låta ble skrevet rett etter at A Ritual of Doom ble sluppet, og den har vært på settlisten på alle konsertene våre.»

Behind a Veil of Death

Kenneth: «Denne handler om følelsen av å ligge i et iskaldt hav uten håp. Vite hva som skal skje, kjenne havet sluke deg.

So dark and so endless, devoured by the sea».

The Endless Night / Hindenburg

Kristian: «Luftskipet Hindenburg var jo et storslått prosjekt som gikk ned i flammer. Teksten tar for seg den fatale ferden i 1937 som en metafor for slutten på sivilisasjonen slik vi kjenner den. Tilbake til start.

Light the torches, navigate by the stars».

Coveret var råbra, annerledes enn mye i dag, der vi ser Ai-cover og ganske samlebåndspregede cover. Hva slags pekepinner fikk tegneren? Om noen i det hele tatt? Er tittelen knyttet til bildet på noen måte?

Kenneth: «Jan Gunnar Nygård fikk frie tøyler her, men coveret er basert på tittelkuttet. Linjer fra låten som at one with the earth og devour into your flesh var nok til å lage et utrolig fett cover. Og husk at dette er tegnet med kullstift og vil ta seg fantastisk ut på vinylutgavene som kommer i mars.»

Kristian: «Ordet Weaver i tittelen peker på røttene som snirkler seg som tråder, uten at det er en direkte forklaring på motivet. Vi satte for øvrig den endelige tittelen på låta og skiva etter at covermotivet var klart.»

Det virker å være god stemning hos de som lytter på skiva, jeg plukker opp feedback som peker på at dette treffer bra. Har dere stort sett fått gode greier i retur fra folk?

Kristian: «Ja, det vi hører og får med oss har så langt vært overveldende positivt. Det er selvfølgelig veldig kult å høre at musikken treffer og betyr noe for folk.»

Hvordan vil avtalen med Rekviem være? Er det en del egeninnsats på den økonomiske siden, promotering? Eller kan Miserate nå fokusere på å lage og spille musikken?

Kenneth: «Vi har alltid fokusert på å lage musikk, så kommer alt det andre utenom. Vi vil bidra til å promotere mini-lpen. og det samme gjør Rekviem. Einar i Rekviem har vært ekstremt hyggelig og lett å jobbe med. Kristian har stålkontroll på det grafiske iht vinylutgaven og her loves det utrolig fete utgaver av vinylen.»

Les intervju med Einar@Rekviem HER.

Foto: Kristian Kjølhamar

Og hvorfor ikke cd?

Kristian: «Vi har for så vidt et tilbud fra et selskap om det, men vi har ikke diskutert det seriøst. Vi digger alle slags fysiske formater, men vinyl er øverst på ønskelista, så vi får ut den nå i første omgang. Det kan hende det blir kassett igjen også, slik som på A Ritual of Doom

Ser dere nå mot en fullengder? Har selskapet og dere hatt noen dialog på det?

Kristian: «Så langt dreier samarbeidet med Rekviem seg kun om fysisk format av Witchery

Og har noen vært på dere i forhold til å få til en turne etc?

Kristian: «Nei, det har ikke vært snakk om noen turné. Vi håper jo at vi kan få spilt litt rundt omkring og kanskje få vist oss frem på noen festivaler etter hvert. Det er ikke noe strømlinjeformet maskineri rundt oss, så det er litt tilfeldig hva vi dumper borti.»

Jeg bukker dypt for tiden dere hadde å avse, og vet at dette intervju nok kommer en tid etter release. Men som med doomband går jo alt tregt, så kanskje det er ok allikevel . Har dere noe på tampen, noen velvalgte ord, linker til dere folk kan handle stash?

Kristian: «Heavymetal.no er en utrolig viktig bidragsyter til å holde liv i undergrunnsmiljøet! Så, igjen, en stor takk til deg Yngve og de andre som bidrar med sitt her! Kjøp skiva vår og masse annet fett hos Rekviem.no og Katakomben, eller et annet sted. Horns up!»