Stargazer «Stone Cold Creature»

Selskap: Mighty Music

Release: 12.09.25

Trønderne leverer nok en gang gull.

Stargazer@Linktree

Bandet imponerte stort sist, og et avsnitt fra anmeldelse av forrige album (les hele HER), følte jeg traff bra også denne gangen. Så, jeg siterer meg selv:

«Det er fryktelig lite innovasjon her, det er bare et band som drar opp mesteparten av det som var bra før og pakker det inn med en blanding av vintage papir og en litt moderne touch. Og de leverer kjempebra, de har en evne til å sy sammen inspirasjonene til noe som ikke er åpenbart kopiering, de skaper låter som ikke ligner på noe, de bare lever under et slør av 80-tallsfløyel.»

Helt ærlig har de ikke beveget seg mye denne gangen kontra sist, men det de leverer er kanskje enda mer kvalitetssikret. Utrolig sterk hardrock, utrolig sterke låter, utrolig bra vokal, melodiene til Tor André er ofte det som bærer det hele helt inn, men også de fantastiske melodiene og harmoniene gitarene tilfører.

Vi skal heller ikke overse rytmeseksjonen, der er det stødig, etter boka, ikke for mye, ikke for lite. Det i seg selv er veldig vanskelig. Man merker ikke alltid at de er der, selv om de høres, men når man lytter hører man kløktige arrangementer fra bass og trommer, som bygger og forsterker.

Kjøp skiva! Lydkvalitet på Youtube her er godt under den opplevelsen du får ved å kjøpe lp, cd eller bedre filer.

For meg ble alle låtene vinnere, selv om jeg ikke helt falt for balladen I Need You Now, den var over grensen for meg i å være søt :). Make A Deal With The Devil ble litt strømlinjeformet, men det jeg liker med bandet kommer på plass allerede på Looking For A Star, så det er lite å klage på. Men ellers er dette vanvittig prima, sterk hardrock med levetid. Hadde denne kommet på 80-tallet hadde den vært en av de klassiske der oppe sammen med Tnt (jeg foretrekker faktisk Stargazer over det meste Tnt har sluppet siden 1987), Phenomena, Future World fra Pretty Maids etc. Nå er vi så heldige å ha et slikt band i Norge i 2026, det er bare å kose seg!

Det er ikke så mye mer å si egentlig, spiller du gjennom denne og liker det, er du i målgruppen og vil finne det veldig bra. Om ikke må du kanskje spille den et par ganger for å komme litt under huden på stilen. I sin skuff, i sitt hjørne av musikkscenen, er Stargazer virkelig en perle.

Coveret hadde tålt å skippe de blå laserne, men det fungerer bra det også.

Og litt sen anmeldelse, men intervju ble ferdigstilt nylig litt på overtid, og jeg jobber gjerne med skiver og intervjuer samtidig, derfor litt forsinkelse.

9/10

Tracklist:

  1. Make a Deal with the Devil
  2. Looking for a Star
  3. New Hope
  4. Burning Up Inside
  5. Stone Cold Creature
  6. No Escape
  7. Winter Is Coming
  8. Writings on the Wall
  9. The King’s Return
  10. Ice Walker
  11. Screams Break the Silence
  12. I Need You Now (More than Ever)
  13. What Are You Waiting For
  14. Riding Through the Night