Gjerdrum Rock Club

Jeg tok en prat med klubbleder Espen om mye og mer til.

Det er viktig å belyse slike konstellasjoner som Gjerdrum Rock Club, der man ikke bare er en kommersiell aktør som tilbyr konserter, men har en større agenda og pleier flere lag av musikkscenen. Leder for klubben, Espen Alnæs, er med i svingene.

Gjerdrum Rock Club har jeg vært innom før, men nå er det på tide å oppdatere folket litt. Men først, hvordan er livet? Alt på stell?

«Det er helt greit at året er over nå. Vi har hatt i overkant mange konserter i 2025 Siden alt går på dugnad og at vi ikke har egne lokaler, blir det mye jobb for oss som stiller opp. Men det er moro da! Hvis ikke hadde vi ikke gjort det.»

Godt det er flere som føler det slik, hehe.

Dere ligger ikke langt fra Oslo, og bør være et sted det er greit å komme seg til, merker dere at folk fra utenfor nærområdet kommer seg på konsert? Eller er det litt slik det har vært, at folk i for eks Oslo er litt tunge å bevege? 

«Det er litt trått å få Oslofolk ut på bygda, men egentlig er det veldig lett å komme seg mellom Gjerdrum og Oslo. Buss 400 går mellom Oslo Bussterminal og Gardermoen bortimot hele døgnet, og stopper rett utafor lokalene våre. Det må jo sies at vi på enkelte konserter får besøk fra store deler av landet, og innimellom også fra utlandet. Folk får det til hvis de virkelig har lyst.»

Vårløsning

Jeg fikk tips om at det skjer mye spennende i lokalene hos dere nå og framover, får vi en smørbrødliste på det mine lesere kunne finne interessant?

«Vårprogrammet vårt er klart nå, og det blir fire konserter før sommeren. Først ut er det viser, poesi, jazz og blues med Lars Saabye Christensen og Buicken i februar. (I Buicken spiller bl.a. Amund Maarud.)

I mars blir det storfint besøk fra Tyskland med Primal Fear. I april blir det Black Sabbath-tribute med de amerikanske damene i Black Sabbitch, og i mai kommer sjølveste Chris Holmes fra W.A.S.P. for å løfte taket i lillesalen. Blir en fin vår detta! Skulle det dukke opp noe helt spesielt, kan det vel hende vi klarer å presse litt til…. Vi får se.

Vi har så vidt begynt å titte på høstsesongen også. Noen datoer er holdt av. Eneste som er sikkert er at det som alltid blir Rocktober under kulturukene.»

Og bare for å leke med hypoteser, artister du selv kunne tenkt deg å booket, som er innenfor de mulige rammene?

«Vi har selvfølgelig mange ønsker, og hvis prisen er riktig er det mye som kan være mulig. Hadde vært kult med f.eks. Dumdum Boys på 10-årsjubileet vårt om et par år…»

Bilde: Espen in action

Medlemskap og fordeler

Dere er en klubb, hvordan drives den? Er det fordeler med medlemskap, egne arrangementer, og hvordan kan de som ønsker bli medlem?

«Klubben drives på dugnad av frivillige. Medlemmene får billigere konsertbilletter på alle arrangementer. Vi prøver å ha litt arrangementer og treff kun for medlemmer, men det blir dessverre litt for sjelden. Det bør være mulig å få til litt mer. Med billigere billetter er prisen for medlemskapet på 300,- fort spart inn. Skjema for medlemskap ligger på hjemmesiden vår.«

Frivillighet og lokal støtte

Staben, er den basert på frivillighet, eller har noen av dere fast stilling i rockens tjeneste?

«Det er kun dugnad og frivillighet som gjelder hos oss. Bortsett fra lyd og lys da.»

Kommunen og nærmiljøet, er de flinke til å og støtte og tilskudd?

«Vi får stadig skryt for det vi får til i kommunen. Økonomisk klarer vi oss bra, sjøl om konsertene ikke alltid går noe særlig pluss. Siden vi har gjort det greit siden starten har vi ikke sett behovet for å søke om noe særlig støtte og tilskudd, men vi bør kanskje ta en titt på det etter hvert. Det er greit å ha en buffer i tilfelle underskudd. En del utstyr handles jo stadig inn også.»

Bilde, Back’n Black (AC/DC-tribute), foto : Espen Alnæs

Mer enn bare konserter

Det virker som om Gjerdrum Rock Club er mer enn bare konserter, det vektes på å spre kunnskap (som nevnt på hjemmesiden), støtte opp om det lokale miljøet/band. Dette er jo veldig viktig, og noe som bidrar til å styrke og videreføre. Føler du at det er et solid nok miljø og grunnlag for å drive klubben også framover i mange år? At du ser tilsig?

«Vi prøver å bidra på en del ting som skjer i kommunen som ikke er rockerelatert. Vi har et veldig godt forhold til kulturhuset, og andre lag og foreninger. Når det gjelder setningen om å spre kunnskap er vi kanskje ikke helt der vi ønsker, men vi har jo hatt litt forskjellige ting som foredrag og bokprat opp gjennom åra. Når det gjelder lokale band, skulle vi gjerne sett at det var noen flere å ta av. Vi burde vel egentlig hatt et eget klubband også. Det er mange av medlemmene våre som spiller instrumenter.»

Bilde: Bjørn Muller, foto: Tone Wilsgard

Favoritter

Og av de konsertene du husker og har vært med på å arrangere, hvilken er favoritten? 

«Mitt største øyeblikk er uten tvil fra før vi stifta klubben. I 2015 hadde vi besøk av Black Star Riders med sjølveste Scott Gorham i spissen. For en kveld! Veldig morsomt å se at utstyret på scena er merka med Thin Lizzy

Ellers må jeg nevne Audrey Horne som vi hadde i lillesalen nå i høst. Makan til trøkk har Gjerdrum Kulturhus aldri sett eller hørt før! Som stor Queensrÿche-fan er det jo stas å ha hatt besøk av Geoff Tate to ganger. Backstreet Girls med en av de siste opptredene til Bjørn Müller er også en konsert for historiebøkene.

Vi ser framover og lover å gjøre det vi kan for å tilfredsstille lokalmiljøet med gode konserter i mange forskjellige sjangere. Vi er åpne for det meste.«